Tırnak Sararması

Tırnak sararması daha çok oje kullananlarda görünse bile vitamin eksikliği yada bazı hastalıklarda tırnaklarınızın sararmasına ve sağlıksız görünmesine sebep olabilmektedir. Bu can sıkıcı durumun altında herhangi bir hastalık yoksa evde yapabileceğiniz güzellik reçeteleri ile üstesinden gelmek oldukça kolaydır.   Tırnak Sararmasının Nedenleri   Bahsettiğimiz gibi tırnak sararmasının nedenleri arasında en çok bilinen oje kullanımıdır. Her […]

Tırnak sararması daha çok oje kullananlarda görünse bile vitamin eksikliği yada bazı hastalıklarda tırnaklarınızın sararmasına ve sağlıksız görünmesine sebep olabilmektedir. Bu can sıkıcı durumun altında herhangi bir hastalık yoksa evde yapabileceğiniz güzellik reçeteleri ile üstesinden gelmek oldukça kolaydır.

 

Tırnak Sararmasının Nedenleri

 

Bahsettiğimiz gibi tırnak sararmasının nedenleri arasında en çok bilinen oje kullanımıdır. Her oje kullananın tırnakları sararacak diye bir durum yok tabi ki ancak oje kullanımının da bazı püf noktaları bulunmaktadır. Ojenizi mutlaka kaliteli bir markadan seçmeniz bunların başında gelir. Ojenin içerisindeki bazı uygun olmayan kimyasallar tırnak yapısını ve pigmentasyonunu bozarak tırnaklarınızı sarartmakta ve sağlıksız bir görünüm vermektedir. Bunun dışında ojenizi kat kat sürmek ve uzun süre silmemek tırnağınızın hava almasını önleyerek sararmasına sebep olmaktadır. Tırnak sararması neden olur sorusunun cevapları arasında sigara kullanımı ve vitamin eksikliği de bulunmaktadır. Sık görülen tırnak sararması nedenlerinden bir taneside Sarı Tırnak Sendromu’dur.

 

Sararan Tırnakların Çözümü

 

Evde sararan tırnaklarınıza çözüm üretmek aslında oldukça kolay. Öncelikle vitamin eksikliği konusunu ekarte etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise limon ile tırnaklarınızı ovalamak ve yıkadıktan sonra tırnak koruyucu ve bakım yapıcı kremler sürmek bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Bir diğer bitkisel yöntem ise oldukça işinize yarayacak bir yağ olan menekşe yağıdır. Menekşe yağını bir pamuk yardımı ile sararan tırnaklarınıza sürerek tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayabilir bunun yanı sıra sağlıklı bir tırnak rengine kavuşabilirsiniz. Tırnak sararmasına tüm bunlarla çözüm bulamazsanız  bir sağlık profesyonelinden destek almanız gerekebilir. Bu noktada tırnak sararması için hangi doktora gidilir balıklı yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir