Türkiye’de Gezilecek Yerler

Her yıl milyonlarca turiste, eşsiz mekânları ve manzaraları ile ev sahipliği yapan ülkemiz, Asya ve Avrupa’nın tek köprüsü olma özelliğine sahiptir. Dört mevsim turistik yerleri ile yabancı turistlerin ilgisini çeken gezilecek yerlerinin başında Mardin gelmektedir. Bu şehir, inançların başkenti olarak bilinir ve eski uygarlıkların kalıntılarını taşımaktadır. Taştan dar sokakları, iç içe geçmiş evleri ile özellikle […]

Her yıl milyonlarca turiste, eşsiz mekânları ve manzaraları ile ev sahipliği yapan ülkemiz, Asya ve Avrupa’nın tek köprüsü olma özelliğine sahiptir. Dört mevsim turistik yerleri ile yabancı turistlerin ilgisini çeken gezilecek yerlerinin başında Mardin gelmektedir. Bu şehir, inançların başkenti olarak bilinir ve eski uygarlıkların kalıntılarını taşımaktadır. Taştan dar sokakları, iç içe geçmiş evleri ile özellikle akşam saatlerinde gözlere adeta resital sunmaktadır.

Peri bacalarına ev sahipliği yapan Kapadokya, her mevsim on binlerce turisti ağırlamaktadır. Sıcak balon gezintileri ile bu güzel mekânı kuşbakışı ile izlemek eşsiz bir keyif verir insana. Ege’nin eşsiz sahilleri, Karadeniz’in yemyeşil doğası, Anadolu’nun parmakları yalatacak tatları ile eşsiz bir ülkedir Türkiye.

Yaz aylarında nüfusundan 10 kat daha fazla yerli ve yabancı turist barındıran Marmaris, Bodrum, Fethiye gibi turistik yerler ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlamaktadır. Birçok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapan bu topraklar, içinde halen birçok sırrı ile nefes almaktadır. Türkiye’de gezilecek yerler o kadar çoktur ki; kitap yazılmaya kalkılsa senelerce sürebilir.

İstanbul’dan İzmir’e, Diyarbakır’dan Gaziantep’e, en doğusundan en batısına eşsiz manzaraları, tarihi yerleri ile dünyanın gözdesi olmaya devam edecek olan ülkemize her geçen yıl giriş yapan turist sayısı artmaktadır. Yaz aylarının cazibesi haline gelen Muğla ve Antalya, kış aylarının cazibesi haline gelen Bursa ve Erzurum bu alanlarda zirvede yer almaktadır. Tarih açısından zirve ise her ülkenin hayalinde yer eden İstanbul’dur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir